Norjalaismiehet tuomittiin kuolemaan Kongossa

Wikiuutiset
Loikkaa: valikkoon, hakuun

12. syyskuuta 2009

Kongon sotilastuomioistuin tuomitsi 27- ja 28-vuotiaat norjalaismiehet kuolemantuomioon. Tuomiosta voi valittaa. Miehet ovat entisiä Norjan puolustusvoimien sotilaita. Toisella on Britannian kaksoiskansalaisuus.

Miehet perustivat turvallisuusyrityksen Ugandaan vuoden 2009 alussa ja matkustivat huhti-toukokuussa 2009 Kongoon etsimään asiakkaita. Heillä oli mukanansa aseita itsepuolustukseen. Tuomion syytteinä oli autonkuljettajan murha, sotilaallinen vakoilu Norjan hyväksi, aseellinen ryöstö ja salaliitto rikollisjärjestön perustamiseksi.

Ei panna täytäntöön [muokkaa]

Oikeudenkäynnin jälkeen Kongon hallitus vakuutti Norjan ulkoministerille, ettei tuomittuja teloiteta. Jos tuomioita ei kumota ylemmissä oikeusistuimissa, ne muutetaan elinkautiseksi vankeudeksi. Miehet saattavat päästä Norjaan vankeusrangaistusta suorittamaan.

Lähteet [muokkaa]