Siimes: Lääkevalvonta ja -hallinto keskitettävä Kuopioon
Wikiuutiset
18. helmikuuta 2009
Lääkekeskuksen sijaintipaikaksi Kuopiossa on suunniteltu Savilahtea, jossa sijaitsee muun muassa yliopistokampus ja Technopolis Kuopio.
| "Viime syksyn ja vuodenvaihteen ilmapiirissä tulkinnat tehtiin tunteella. Myyntilupatoimintojen tökkimiseen liittyvät tulkinnat olivat sitä." | ||
|
—Suvi-Anne Siimes[1] |
||
Lääketeollisuus ry:n puheenjohtaja Suvi-Anne Siimes on ottanut voimakkaasti kantaa Lääkekeskuksen toteuttamiseksi ministeriön esittämässä aikataulussa[2]. Hän painottaa, että Kuopioon pitää keskittää koko Suomen lääkevalvonta ja -hallinto[2].
Aikaisemmin Siimes oli otsikoissa Lääkekeskukseen liittyen kuukausi sitten[3]. Silloin hän totesi, että myyntilupatoimintojen viivästyminen voisi johtaa joidenkin lääkkeiden loppumiseen apteekeista[4]. Tämän hän nyt myöntää tunnekuohun vallassa annetuksi lausunnoksi, mutta korostaa kuitenkin muistuttaneensa tärkeästä asiasta[2].
[muokkaa] Lähteet
- Pietiläinen, Matti: Suvi-Anne Siimes: Lääkevalvonta ja -hallinto keskitettävä Kuopioon Savon Sanomat. 18.2.2009. Viitattu 18.2.2009.
- Somppi, Vesa: Siimes varoittaa lääkekatkoksista Savon Sanomat. 16.1.2009. Viitattu 18.2.2009.
- Siimes käänsi kelkkansa Lääkelaitoksen siirrossa Helsingin Sanomat. 18.2.2009. Viitattu 18.2.2009.
- Siimes ei enää usko lääkelaitoksen siirron vaarantavan lääkehuoltoa YLE Uutiset. 18.2.2009. Viitattu 18.2.2009.
[muokkaa] Viitteet
- ↑ Siimes käänsi kelkkansa Lääkelaitoksen siirrossa
- ↑ 2,0 2,1 2,2 Suvi-Anne Siimes: Lääkevalvonta ja -hallinto keskitettävä Kuopioon
- ↑ Siimes ei enää usko lääkelaitoksen siirron vaarantavan lääkehuoltoa
- ↑ Siimes varoittaa lääkekatkoksista
[muokkaa] Aiheesta muualla
- Mölsä, Jouni: STM ja Söderman tukkanuottasilla uudesta Lääkealan keskuksesta Helsingin Sanomat. 16.2.2009. Viitattu 18.2.2009.
- Pylkkänen, Jorma: Siimes on yhä taitava poliitikko (Oy Fennopharma Ltd:n hpj:n mielipidekirjoitus) Savon Sanomat. 20.1.2009. Viitattu 18.2.2009.
- Haapakoski, Kati: Mitä edustajat ajattelevat lääkekeskuksesta? Lue täältä! Mediuutiset. 30.1.2009. Viitattu 18.2.2009.
- Lääketeollisuus ry
- Lääkelaitos
Wikiuutisiin on lisätty uusia uutisia koskien aihetta Lääkelaitos.
Wikipediassa on artikkeli aiheesta Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Lakes.- Lääkelaitoksen tulevaisuus